- Štítky blogu
- malování
- resin
- resinový tisk
- panďátka
- Takenoko
- Karak
- drak
- základní sada
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Blog
- Malování miniatur
- 6 kroků jak namalovat resinovou figurku
6 kroků jak namalovat resinovou figurku
Tiskneš resinové figurky a chtěl by sis je zkusit namalovat? Koupil sis resinovou figurku a chceš si ji namalovat? Mám pro tebe pár rad, jak se s malováním resinových figurek vypořádat.
SLA tiskárna figurku vytiskne, ale co s ní pak dál? Jak o figurku dále pečovat, aby sis ji mohl bez problémů namalovat?
1. Odmaštění výtisku
Po vytisknutí je figurka obalena v resinu, ve kterém se tiskla. Resin je sakra mastný. Proto ten nejdůležitější krok je, resinovou figurku pořádně odmastit. Někdo umývá resin jen vodou, ale figurka je potom oslizlá a může to dělat následně problémy při malování. Vodou sice resin smyješ, ale voda figurku neodmastí. Na ukázku jsem vytofila tyto dva draky. Jde vidět jak jsou obaleni resinem.
Čím tedy figurky umýt/odmastit?
Nevíce se mi osvědčil isopropylalkohol (IPA), který má koncentraci 99 %. K resinové tiskárně doporučuji zakoupit rovnou i myčku na výtisky. Je to nádoba, do které naleješ právě IPU a vložíš do ní výtisk. Pak už je to otázka zmáčknutí jednoho tlačítka a IPA se roztočí. Krásně umyje výtisk ze všech stran a tradá – je hotovo. Alternativou je místo myčky použít krabičku, do které IPU naleješ a v ní výtisk umyješ. Od této chvíle je nejlepší pracovat s figurkou buď v rukavicích nebo s dobře umytými rukami, aby sis ji zase nezamastil.
2. Očištění od podpěr
Po umytí figurky je nelepší figurku hned očistit od podpěr, dokud je resin ještě měkký a dá se s ním pracovat. V této fázi do jisté míry i pruží a je tak menší šance, že si figurku zničíš odštípnutím nějaké části. Po očištění figurku vytvrď UV světlem (lze koupit kombinace myčka a vytvrzovačka v 1).
Větší podpěry můžeš vzít normálně rukou. Malé podpěry se nejlépe odstraňují skalpelem. Během očišťování buď opatrný, ať si nezničíš i ty nejmenší detaily. Během očišťování vznikají malé odštěpky, které se přilepí na výtisk. Dobře jdou odstranit hrubším štětcem. Koupíš ho v papírnictví a stojí pár korun.
3. Odmaštění před nanesením barvy
Teď nastává fáze, kdy se k takovéto figurce dostává i člověk, který nemá SLA tiskárnu. Pokud ti figurka přišla doporučuji ji pořádně odmastit. Mastnotu na první pohled nevidíš, ale při malování ji poznáš, a to už bude pozdě – malování se tím podstatně zkomplikuje. Při nanesení barvy štětcem se barva slije na jedno místo a vytvoří se tak fleky. Občas se ti tyto fleky podaří zamalovat, ale také se může stát, že je nijak nezamaskuješ. Je možné figurku odmastit v jarové vodě, to ovšem bývá při nevhodném umývání figurky před vytvrzením nedostatečné. Pro jistotu doporučuji použít opět IPU.
4. Základová barva
Mastnota je pryč, figurka je suchá, co dále? Ideální je vzít si základový sprej určený pro malování miniatur a stříknout figurku s ním. Stejně dobře může posloužit plnič na plasty nebo základová barva na plasty – ovšem je vždy důležité přečíst si složení nebo doporučení na co, je sprej doporučený. Některé spreje figurku doslova zalepí. Vytratí se pak veškerý detail. Existují také spreje určené pro plastové hračky. Záleží, co pak máš s figurkou v plánu.
Já používám základové spreje od značky The Army Painter a také barvy stejné značky. Výhodou je, že mají stejný odstín spreje i barvy. Na figurku můžeš použít i jiné akrylové barvy. Každý malíř si většinou najde to “svoje“. Konrétně mám sadu 36 barev s figurkou Owlbear a sadu 50 barev se štětcem.
Držák na sprejování figurek jsem našla zde a vytiskla. Nesplňuje však veškerá má očekávání. V budoucnu navrhneme náš vlastní.
5. Malování figurky
Malovat figurku můžeš štětcem. Také můžeš nanést barvu airbrush pistolí. Když nanáším barvu na draka, používám větší štětec. Ideálně velikosti 2 nebo 3. Je pak celý proces nanášení rychlejší. Pak nanesu wash/shade. Po zaschnutí použiji dry brush. Návod na malování draka můžete očekávat již brzy.
Na těchto panďátkách jsem zkoušela nové štětce – hledala jsem něco, co mi na takové malé pišišvory sedne. Na detaily jsem použila tento štětec. Na panďátkách jsem nepoužila žádný wash/shade a ani dry brush. Je to z toho důvodu, aby se hodila k figurkám, které už ve hře Takenoko jsou. Panďátka také můžeš koupit nenamalovaná a namalovaná.
6. Závěrečné lakování
Na závěr až je barva na figurce pořádně zaschlá, ji celou nalakujeme. Doporučuji lak na miniatury. Já používám The Army Painter matný lak.
Zajímá tě malování miniatur? Nejsi si jistý, jestli tě to vůbec bavit? Chceš se dozvědět víc?
Přihlas se na Kurz malování figurek pro začátečníky – Namaluj si hrdinu!
V mém dalším článku ti přinesu návod, jak taková panďátka namalovat krok za krokem.
Máš nějaký dotaz? Klidně se ozvi.
Vaše Enn